Kayapınar Köyü - Bozkır - Konya | kayapinar.net

Coğrafi Konumu ve ulaşım

    Kayapınar köyü Bozkır ilçesine bağlı Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Toros dağları geçit vermediği için tipik İç Anadolu iklimi yaşanmaktadır, yazın sıcak ve kurak kışın ise soğuk kar ve yağmur yağışlı geçmektedir. Köyümüz genelde ormanlık bir alanla çevrilidir. Ancak yaylaya doğru rakım yükseldikçe orman yok denecek kadar azdır. Ormanlarımızda meşe çeşitleri katran, ardıç, ladin, şimşir ağaçları mevcuttur. Köyümüzün doğusunda Arslantaş, batısında Çağlayan, Kuzeyinde Tarlabaşı, güneyinde ise Akçapınar Yaylası, Üçpınar Yaylası ve Çağlayan Yaylası vardır.


ULAŞIM:

             Bozkır dan Kayapınar Köyüne iki ayrı yol bulunmaktadır,Bu yollar Tarlabaşı köyü yakınlarında birleşmektedir.Eski yolun uzunluğu 12 km olup Üçpınar Kasabasına giderken Yalnızca köyünün çıkışında ayrılmaktadır.

    Yeni yol ise 10 km olup Kozağaç köyü üzerinden geçmektedir. Aynı zamanda Çağlayan yaylası üzeridnden Antalya nın Gündoğmuş ilçesine ulaşım sağlanmaktadır. Köyümün Konya ilinin güneyde son köylerinden biridir. Kayapınar köyünnden sonra ise yaylalarımız , halk tabiriyle yörük dediğimiz Antalya yaylaları yerleşmektedir.Yayınlanma: Cumartesi, 17. Kasım 2007 (16245 okunma)
Her hakkı saklıdır © Kayapınar Köyü - Bozkır - Konya | kayapinar.net

Yazdırılabilir Sayfa  Makaleyi bir Arkadaşına öner

[ Geri ]